تبلیغات
انرژی ، ایمنی و محیط زیست - مطالب مرداد 1394
 
مطالعات علمی و طراحی های صنعتی ما ، برای کاهش رنجهاست

مکانیزم و تکنولوژی تولید انرژی

نوشته شده توسط :Saleh Ahmadi
سه شنبه 13 مرداد 1394-07:48 ق.ظمکانیزم و تکنولوژی تولید انرژی

تا کنون فرایندهای زیادی از تبدیل انرژی شناخته شده .

هنوز سازمانهائی برای یافتن راه هائی جهت کاهش مصرف انرژی و افزایش ضریب بهره ، مشغول به کارهای پژوهشی هستتد .

موفقیتهای مستمری که در این مسیر بدست می آید ، موجب تقویت ایده های بهینه سازی مصرف انرژی شده و ضرورت سرمایه گذاری در این راستا قابل توجیه است .

همه این تحولات مثبت و مفید ، مدیون شناسائی شدن شکل فرایند های مناسبتر است .

از این نکته نباید غافل بود که در فرایندهای تبدیل انرژی ، شکل فرایند از جمله فاکتورهای مهم و تعیین کننده است و متخصصین و صاحبنظران انرژی ، بر این موضوع کاملاٌ واقف هستند .

جالب توجه است که بدانیم در فرایندهای ترمودینانیکی ، حرارت فقط یک فاکتور است و قابل تبدیل به کار نیست . و هر چه کاری که از یک سیستم ترمودینانیکی برونسوز خارج میشود ، یک انرژی نوزا هست . انرژی مکانیکی خروجی از سیستمهای ترمودینامیکی درونسوز شامل دو بخش است ، مقداری از این انرژی ، محصول احتراق یا همان انفجار است که تبدیل انرژی پتانسیل شیمیائی به انرژی مکانیکی محسوب میشود و بخش دیگر همان انرژی نوزائی است که بعلت حضور فاکتور حرارت در شکل خاص فرایند متولد میشود .

اتفاق جالب تر و فرا تری که در انرژی افتاده این است که حتی شکل فرایند در تحولات غیر تبدیلی هم میتواند انرژی زا باشد ، یعنی موجب تولد انرژی شود . این شکل از تولید انرژی هیچ مغایرتی با اصل بقای کار و انرژی ندارد و دقیقا از قوانین فیزیک کلاسیک تبعیت میکند .

در آزمایشات و محاسباتی که برای تولید انرژی نوزا به عمل آمده ، هیچگونه تناقضی بین تولید انرژی و قوانین فیزیک کلاسیک مشاهده نمیشود . بویژه در مکانیزم تولید انرژی مکانیکی با تکیه بر شکل فرایند ، تمامی کنشها از قوانین فیزیک کلاسیک تبعیت میکنند و با قانون نسبیت سازگاری دارند .

آگهی


نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox